Правила зимового водіння. Частина 2. Гальма

Правила зимового водіння. Частина 2. Гальма

По можливості, гальмувати краще двигуном.

До речі, сучасні автомати, як правило, цьому не перешкоджають - вони "розуміють", що при відпущеному газі водій, швидше за все, хоче загальмувати двигуном. І, звичайно, не варто чекати від гальмівної динаміки автомобіля чогось надприродного. Треба тримати велику дистанцію і гальмувати завчасно. Літні звички дають про себе знати: водій тисне на педаль і чекає звичайної в таких випадках реакції машини - а вона все їде. Краще, виїхавши з двору, одразу ж, не чекаючи поки життя змусить, зробити кілька пробних гальмувань і відразу зрозуміти, чого від цього процесу можна очікувати. Тим, у кого АБС, залишається просто тиснути на педаль.

При відсутності АБС її можна зімітувати.
Це називається переривчастим гальмуванням. Є ще ступеневе, коли сила натискання змінюється від разу до разу, а також безліч інших видів. Але переривчасте гальмування - найпростіше, і людям не дуже досвідченим краще ним і обмежитися.

На прямій, якщо гальмувати не доводиться, особливих проблем не виникає навіть взимку. Хіба що задньопривідну машину може трохи водити з боку в бік, і це підказує водієві, що не все сьогодні добре на дорогах. А переднепривідник і цього попередження позбавлений - поки він не задумає який-небудь маневр, машина буде йти рівно. Поворот - головна зимова проблема після гальмування.
Поворот взимку - основна проблема, якщо ви не відомий спортсмен.

Зима для спортсменів тільки в радість. Занесення для них - звичне і корисне явище, а відпрацьовувати його на льоду набагато простіше, тому що швидкість для досягнення бажаного ефекту потрібна набагато менша. Для простого громадянина - навпаки. Взимку всякий водій повинен прагнути до того, щоб не стати нехотя спортсменом. Для цього треба заздалегідь загальмувати і перейти на знижену передачу, з тим щоб по дузі їхати рівно, не гальмуючи, з невеликим газом.

Якщо ж ви до повороту під'їхали занадто швидко, машина просто перестає в нього вписуватися. Від типу приводу це абсолютно не залежить - будь-який автомобіль в цьому випадку виносить назовні, що супроводжується неприємним скрипом коліс. Саме по скрипу недосвідчені водії, зазвичай, і розуміють, що не все гладко. Коли машина не хоче повертати, природна реакція - закрутити кермо сильніше. Виходить ще гірше: переднім колесам в такій ситуації ще складніше відновити зчеплення з дорогою. Навряд чи у когось це вийде без тренування, але правильний спосіб полягає в тому, щоб, по-перше, відпустити газ, а по-друге, трохи зменшити кут повороту керма. Передні колеса при відпуску газу навантажуються (машина робить клювок), а оскільки вони стоять вже під меншим кутом до дороги, більша ймовірність, що вони за неї зачепляться і почнуть крутитися. Потім вже можна знову докрутити кермо в сторону повороту. А все інше, що стосується повороту, - це вже з спортивної сфери, куди звичайному, зовсім не тренованому автолюбителю, краще не потикатися.

Адже у спортсменів все навпаки - вони ще й самі викликають занесення. На задньому приводі для цього потрібно після повороту керма додати газу. Задня вісь ковзає, і машина починає повертати ніс куди потрібно. Але проблема в тому, що як тільки почався занос, треба негайно крутити кермо в ту ж сторону, куди несе зад машини, щоб її з нього вивести. А це, на жаль, складніше, ніж викликати занос. На передньому приводі додавання газу ніякого заносу не викличе. На маленькій швидкості створити занос задньої осі може допомогти ручник - повертаємо кермо і тягнемо важіль. Задні колеса блокуються, зад розгортає. На великій швидкості так не роблять - може пошкодитися ручник. Тут треба, перш за все, кинути газ - машина при цьому клює носом, передні колеса навантажуються і стають менш схильні до ковзання.

Після цього, якщо повернути кермо, вже може розпочатися невеликий занос задньої осі, який допомагає направити ніс машини в потрібному напрямку. Щоб занос став сильнішим, треба трохи натиснути на гальмо. Але тільки зовсім трохи, лише торкнуться гальма, інакше заблокують всі колеса, і автомобіль просто буде ковзати назовні. А при дуже легкому натисканні за рахунок перерозподілу маси вперед (клювки) полегшена задня вісь починає ковзати. Ще раз повторивши, що все це не для простих водіїв, згадаємо третій спосіб викликати занос задньої осі на передньому приводі. Під'їжджаючи до повороту, треба спочатку повернути кермо в протилежну сторону. І тільки після того, як машина послухається, вже крутити в сторону повороту.

Цим попередніми поворотом ви як би розгойдуєте машину, а розгойдування приводить до занесення задньої осі. Але в тому-то й проблема, що всякий занос вимагає виходу з нього - а це складніше, ніж його викликати. Щоб вийшло, треба повторювати одне і те ж вправу багато разів. Наш досвід навчання показує, що чим довше повторюєш, тим краще розумієш, як це насправді не просто. А таке відчуття вже хороший знак, вважайте, подолали перший етап.
Додаткові рекомендації для заднього приводу.

Багато хто думає, що, правильно підбираючи швидкість руху по зимовій дорозі, можна легко уникнути заносу. Але це вірно лише частково. Звичайно, "партизанський крок" - це дуже, дуже завбачливо, однак імовірність заносу залишається - при різкому скиданні газу або гальмуванні, навіть під час розгону або прискорення ... Загалом, понесе абсолютно несподівано.

На відміну від "передньопривідника", автомобіль із задніми привідними колесами більше схильний до заносу задньої осі. Пояснюється це просто: при класичній компоновці основна маса припадає на передню частину машини - її навантажує силовий агрегат + коробка передач, задня частина завантажена набагато менше, а, значить, гірше зчеплення ведучих коліс з дорогою.

Але це не заважає справжнім асам "фігурного катання" керувати подібним авто на слизькій дорозі абсолютно безпечно.

Ситуація перша, поширена. Поворот, голий лід, повна непокора керма - тобто знос передньої осі. Рецепт один - "звернути" стан зносу "передка" в занос задніх ведучих коліс. Якщо понесло на великій швидкості - досить скинути газ, за умови, що передні колеса вже "дивляться" убік повороту, а слизьке покриття хоч якось, але тримає автомобіль. Але запам'ятайте на всю, ще поки що залишилася, слава Богу, життя: перевищення швидкості на голом льоду є грубою помилкою, виправити яку практично неможливо!

На невеликій швидкості не слід і намагатися впоратися з занесенням "передка" за допомогою робочих гальм - це тільки посилить ситуацію. Смикайте ручник або різко і коротко натисніть на газ, що викличе пробуксовку задніх коліс. До речі, другий варіант вимагає певних навичок і "почуття" автомобіля: "переборщивши" з оборотами, ви ризикуєте розвернутися на всі 180 градусів. Включення пониженої передачі з навмисно різким відпусканням зчеплення теж допоможе справі, але й тут знадобиться чимала вправність ...

Ситуація друга, дуже поширена. Багажник починає "обганяти" капот. "Гра на випередження", загалом ... Звідси і рекомендація: не чекати заносу, а попередити його своїми досвідченими каскадерськими діями, в даному випадку надзвичайно парадоксальними - штучним провокуванням заносу. Може не вийти. Тоді - припинити почалося ковзання різким поворотом керма в бік заносу і відразу ж назад, супроводжуючи це скиданням газу. Тут головне - повертати кермо відразу, не чекаючи реакції. Інакше такі маніпуляції можуть привести до "зміну позиції": машину понесе іншим боком під ще більшим кутом.

Всупереч усталеній думці, автоматична коробка, якщо нею користуватися акуратно, полегшує зимову їзду. Справа в тому, що ведучий "міст" пов'язаний з двигуном не жорстко, а через гідромуфту, яка згладжує ривки і поштовхи в трансмісії і не дозволить колесам несподівано провернутися (заблокуватися) при різкому натисканні (відпусканні) педалі газу. Тобто трансмісія "згладить" можливі помилки водія (до певної межі, зрозуміло). Але треба враховувати швидкість! Примусові знижені передачі плюс перевищення швидкості часто дорівнює примусово зламаній коробці або блокуванню провідних коліс з подальшим примусовим же занесенням ...

Про нас

АЛЬЯНСМАРКЕТ – це мультибрендова компанія, в основі якої лежить купівля, продаж та обслуговування автомобілів з пробігом.

Графік роботи

 • Понеділок  09:00 - 19:00
 • Вівторок  09:00 - 19:00
 • Середа  09:00 - 19:00
 • Четвер  09:00 - 19:00
 • П'ятниця  09:00 - 19:00
 • Субота  09:00 - 18:00
 • Неділя  Закрито

Наші контакти

 • Калуське шосе, 2 К
  с. Угринів
  Тисменицький р-н
  Івано-Франківська обл.
  77423
 • +38 (0342) 54 00 54
 • sales@alliancemarket.if.ua